Підбір фідерного вудлища для комфортної риболовлі складне. Щоб визначитися з покупкою потрібного фідера, припустіть місця майбутніх рибалок, адже від самої водойми, снастей та умов лову залежить багато.
Рибалки-спортсмени не обмежують себе одним фідерним вудлищем, і в їх арсеналі можуть перебувати по три, п’ять або всі десять вудок.
Кращі фідерні вудилища, топ-10
- Ultraviolet Heavy Feeder
- Shimano Beast Master Feeder L 3,3м
- Shimano Nexave AX Feeder MFDR
- Mikado Ultraviolet
- Daiwa VULCAN X LEGER
- Daiwa Procaster Feeder
- Maximus Adventure</li >
- Banax Piccolo
- Mikado Golden Bay Feeder 360
- Sabaneev Foton
Для хорошого фідерного бланка підбирайте якісну котушку, яка повинна мати хороший фрикціон, підходити по тесту і довжині.
Основні параметри вудилищ фідера
Основними параметрами фідерних вудок є: матеріал, вага, довжина, тест та лад. Від довжини та ладу палиці залежить дальність закидання та якість виведення риби. Чим вудлище довше, тим далі їм можна закинути оснастку. Але процес виведення риби довгим бланком досить спірний.
З одного боку, чим довше вудлище тим вище його можна підняти, і якщо риба впиратиметься носом у брівку, ймовірність того, що волосінь перетреться об черепашки істотно зменшується, і ймовірність витягнути рибу збільшується. Але з іншого боку, довгими вудками незручно вивуджувати рибу в підсачок, особливо це стосується великої риби. Також при виборі зверніть увагу на матеріал і пропускні кільця. Риболовні професійні ;вудлища EDGE Gary Loomis зроблені в США, це гарантує їх високу якість. Снасть від EDGE Gary Loomis підходить новачкам та професіоналам.
Тест фідера
Тест вудилища показує, вантажу якої ваги рекомендується закидати. Тести пишуться в грамах і пишуться в діапазоні, наприклад тест 50-100 грам. Але це не означає, що ці фідером не можна кинути вантаж вагою в 150 грам, кинути це звичайно можна, але ймовірність поломки вудилища сильно зростає. Якщо ви все-таки застосовуєте вантажу на фідер більше, ніж заявлені — намагайтеся робити більш слабкі та плавні закидання.
Варто відзначити дуже цікавий момент! Щоб підібрати оптимальну вагу для найбільш далекого закидання, потрібно порахувати 3/4 або 75% від максимального тесту вудилища фідера.
Якщо на вашому фідері заявлений тест 40-80 грамів, то максимальна дальність закидання вийде з вантажем вагою 60 грамів.
Дія фідерного вудилища
Дія буває швидкою і повільною. Вудилища повільного ладу ще називають параболіками, тому що палиця гнеться в дугу, яка сильно нагадує параболу. Тобто лад можна описати ще здатністю вудилищ, чинити опір вигину.
За жорсткістю фідерні вудилища бувають:
- жорсткі;
- середні;
- м’які.
Чим м’якше вудлище, тим сильніше воно згинається.
Пружність вудки — фактична швидкість випрямлення фідерного вудлища після зняття навантаження. Тобто чим пружніше вудилище, тим швидше воно розпрямляється, такі моделі називаються швидкими.
Довжина фідерного вудилища
Довжина ж вудилища може відігравати велику роль у водоймах з дуже сильною течією і бічним вітром. Наприклад, ми ловимо рибу на глибокій річці з сильною течією, і при закиданні навіть дуже важкі приманки зносить течією. Що в такому випадку робити запитаєте ви — підняти вудилище фідера якомога вище, адже чим менше волосіні або шнура знаходиться у воді, тим менше тиску на волосінь або шнур створює течію, і годівницю вже не змиє.
І тут довжина вудлища грає значної ролі. Приблизно таку ж тактику можна застосувати і за сильного вітру. Якщо на водоймі течії немає, але при цьому дме сильний вітер, варто навпаки опустити фідер якомога нижче, практично до води. Таким чином вся волосінь буде під водою і тиск вітру буде мінімальним. Огляд матеріалів вудилища Матеріал вудилищ впливає на наступні показники: чутливість, гнучкість, вага, міцність, довговічність, ціна.
Фідерні бланки виготовляють з наступних матеріалів:
- Склопластик.
- Вуглепластик.
- Композит.
Склопластик. Основними перевагами є: низька ціна, хороша гнучкість, міцність та живучість. Склопластиковий фідер не вимагає до себе особливо дбайливого поводження під час експлуатації, і служить зазвичай досить довго. Недоліки: погана чутливість, велика вага.
Вуглепластик, він же карбон. Позитивні якості: дуже легкі і чутливі фідери. Недоліки: висока вартість карбонового вудлища та крихкість. Тобто, такі вудки мають протилежні властивості склопластику. Бланк із вуглепластику дуже ніжний і тонкий, вимагає акуратного поводження, його не можна перевантажувати, кидати на підлогу, грубо перевозити. Загалом такий матеріал для професіоналів і акуратних рибалок, тільки тоді таке вудлище зможе прослужити довго.
Композитний матеріал. Поєднання склопластику та вуглепластику в одному вудлищі. В результаті, у нас виходить певний компроміс, щось середнє за всіма параметрами. Середня ціна, хороша чутливість, середня міцність та вага. Композитний фідер є більш універсальним, і при виборі для себе орієнтуйтеся саме на композитні моделі.
Пропускні кільця
Кільця на фідері повинні бути строго на одній лінії по осі рукоятки. Вони повинні бути міцно закріплені на бланку і в жодному разі не хитатися.
Розташування пропускних кілець можна перевірити наступним чином: покладіть фідер на рівну поверхню кільцями вгору, потім подивіться крізь найбільше кільце на інші кільця, центри всіх кілець повинні збігатися.
Кільця вудилищ бувають різних конструкцій та матеріалів. Перевіреними та якісними пропускними кільцями є кільця від фірми Fuji, більш докладно про них та про інші кільця читайте за посиланням.
Якщо кільця розміщені погано, і деякі з них мають відхилення від прямої лінії, це збільшує тертя волосіні про них, що зменшує дальність закидання і термін служби самого вудлища. Що стосується відстані між самими кільцями, то їх неправильне розташування може неправильно розподіляти навантаження, через що вудилище може поламатися при виведенні риби.
- Daiwa
- Shimano
- Salmo
- Maximus
- Banax
- Flagman
- Волжанка
- Zemex
- Aiko
- Black Hole
- Kosadaka
- Favorite
- Balzer
- Cormoran
- Mikado
- Drennan
- Preston
Вибір вудилища фідера
Щоб зберегти фідерну годівницю, що закидається, на одному місці, і щоб її при цьому не змивало, потрібно використовувати важкі вантажі, а щоб важке фідерне оснащення закинути знадобиться вудлище відповідного важкого тесту. Ситуація ще сильніше загострюється при збільшенні дальності закидання, адже для більш потрібно застосовувати вудилища ще довше.
Відповідно для закидання легких донних годівниць вагою до 50 грамів на невеликі відстані підійде і більш коротке вудлище, де лад при цьому практично не важливий.
Варто відзначити і вудки ультралегкого класу, так звані пікери, які ідеально підходять для лову невеликої риби на невеликій відстані від берега. Для більш детального ознайомлення з цим підвидом фідера ознайомтеся зі статтею “Як вибрати пікер”.
Варто також відзначити змінні вершинки фідера, які додаються в комплекті з самим вудлищем, так і продаються окремо. Фідерні вершинки є жорсткі, середні та м’які. М’які підійдуть для лову у погоду без вітру та без течії.
Жорсткі вершини варто використовувати для лову на сильній течії і вітрі, і при використанні важких вантажів. Фідерні вершинки також називають квівертипами.
Підбираємо вагу фідерної годівниці
Та й взагалі, важка годівниця і товста волосінь зроблять снасть грубішою, що зменшить кількість клювань. Не перевантажуйте вудлище!
Пам’ятайте, що якщо на бланку вказаний тест до 90 грамів, то не варто використовувати ваги більше 90 грамів. максимального тесту вудилища. Тобто для тесту 90 грамів оптимальною вагою буде 70 грам.
Також не забувайте про вагу корму в годівниці, адже якщо порожня годівниця важить 70 грамів, то корм у ній важить ще близько 20 грамів і сумарна маса оснащення буде понад 90 грамів.
Зробимо короткий висновок. Фідерне вудилище підбирається залежно від ваги оснащення, дальності закидання, погодних умов та силі течії. Якщо ж ви постійно подорожуєте та ловите на різних водоймах, радимо вудилища «Medium», тобто усереднене.
Універсальним вудилищем фідера є модель з довжиною 340 – 380 см, тестом 80-120 грамів. Універсальний фідер повинен володіти скоріше складним строєм, тобто балансом між швидким і повільним строєм. кільця були якісними та збудованими в одну лінію.