Рибалка поплавцевою вудкою – один з найпоширеніших видів лову, і найлегший в освоєнні. Ловлять таким способом і з берега, і з човна, а освоєння легкої махової вудкою не вимагає від рибалки ні особливих умінь, ні фізичної сили. Все просто і доступно.
Найчастіше на снасть поплавця ловлять такі види риб: карась, короп, плотва, краснопірка, лин, верховодка, підліщик, ротан, бичок, окунь.
Але щоб використовувати снасть поплавця максимально ефективно, і приходити додому з хорошим уловом, потрібно знати особливості такого лову. Про поплавочні снасті, поплавці, оснастки, насадки, підгодовування і вибір місця ми постараємося пояснити в даному огляді. І почнемо зі снастей!
Види поплавальних снастей
Снасті розташовані в порядку популярності та простоти використання серед рибалок-аматорів.
Махова вудка – застосовується легке вудлище довжиною 4-7 метрів без використання котушки (хоча можна використовувати маленький барабанчик для зберігання волосіні). Оснащення закидають у воду помахом руки, від чого і вудка називається маховою.
Матчева вудка – застосовується вудилище довжиною 4-6 метрів з безінерційною котушкою, яка застосовується для далекого закидання. У такій рибалці використовується глуха або ковзна оснастка.
Штекерний спосіб лову – цей вид лову є найскладнішим, але водночас найрезультативнішим. Для лову застосовуються довгі вудилища, які у “бойовому” стані досягають довжиною 12-18 метрів.
Оснащення подають прямо в загодоване місце лову, це досягається за рахунок висування такого довгого вудлища, яке спирається на спеціальну штекерну підставку. Штекерне вудилище дозволяє подавати приманку дуже точно на кормову пляму.
Така рибалки поплавця дуже складна, але дуже результативна, зазвичай штекером ловлять досвідчені рибалки.
Про те як вибрати вудку поплавця читайте в окремій статті за посиланням, там ви знайдете докладний огляд всіх видів вудилищ поплавця.
Які поплавці вибрати
Поплавці бувають різних форм, ваг, кольорів та напрямки використання. Якщо сказати про поплавці коротко, то чим поплавець легше, тим краще видно клювання і тим частіше риба буде клювати, але легкі поплавці проблематично далеко закинути, особливо при сильному вітрі. Детально про вибір поплавків читайте за посиланням, там ми доступно та інформативно про все розповіли.
Також ми написали такі цікаві огляди:
- Поплавки для течії
- Поплавці для нічної риболовлі
- Поплавці для лову карася
- Виготовлення поплавців своїми руками
Оснащення та завантаження поплавка
Стандартне оснащення для вудки поплавця стоїть з наступних компонентів:
- Основна волосінь
- Поплавок
- Грузики
- Стопорки
- Повідець
- Гачок
Варто відзначити, що велика кількість дрібних грузил робить оснащення ефективнішим.
Так як основною рибою для лову на поплавець є карась, то для прикладу порадимо такі елементи оснастки: основна волосінь – 0.2 мм; повідець – 0.12 мм; поплавець – від 2 до 4 грам; набір вантажів від 2 до 4 грам; гачки підійдуть від 3 до 8 номерів за вітчизняною класифікацією.
Загальна вага всіх грузил має бути тієї ж ваги, що написано на поплавці.
Рекомендуємо використовувати кілька дробинок або оливок, що знаходяться приблизно в парі сантиметрів один від одного. Правильне завантаження – запорука хорошої чутливості снасті та успішної риболовлі.
Схема вудки поплавця
Змінюючи положення стопорків біля поплавця, ви контролюєте глибину занурення оснастки та горизонт риболовлі.
Підпасок-найменші грузики, що знаходяться біля гачка.
Стопорки – гумові намистинки, які одягаються на волосінь.
Лов карася на поплавок
Карась є найпоширенішою рибою для лову на вудку поплавця. Клює він дуже хитро та обережно. Іноді, його клювання може тривати хвилинами.
Дуже важливо при поплавці карася правильно підібрати і завантажити поплавець, щоб антенка чинила мінімальний опір при клювання, щоб карась не встиг відчути. Також дуже важливо поставити правильну глибину поплавця, адже у 90% випадків карась ловиться саме з дна.
Правильно підібраний розмір гачка також багато що вирішує на поплавочній рибалці. На дрібний гачок клювання більше, але й сама риба при цьому зазвичай меншого розміру. Дрібний гачок менш помітний, але не вдасться повісити об’ємну насадку. Також надто дрібний гачок погано засікає карася.
Рекомендую використовувати гачки, відстань яких між жалом та дротом – 5-8 мм.
Підгодовування в поплавці карася також грає не останню роль. Кількість її має бути невеликою, і подаватися в точку лову регулярно, по 2-3 кульки. Слідкуйте, щоб кулі підгодовування падали якомога купніше, і занурювалися досить швидко. Швидкість падіння куль на дно особливо важлива на великій глибині та при сильній течії.
Про вудки, поплавці, гачки, наживки і поводки для лову карася читайте в статті ” лов карася на вудку поплавця “. Також у статті будуть розглянуті підгодовування, оснащення, техніка лову карася вудкою поплавця + цікаве відео.
Ловлення плотви і підліщика на вудку поплавця
Плотва, підліщик, карась, густера та інша мирна риба майже завжди знаходяться у улові рибалки, який ловить вудочкою поплавця. Особливих відмінностей у рибалці на ці види риб немає, хіба що обрій лову. Карась ловиться в основному з дна, а якщо ви націлені на густер і плотву, то варто ловити в товщі води, або на 20-50 см від дна. Часто плітка ловиться саме на падінні насадки, і якщо вдасться заманити та утримати зграю плітки, великий улов забезпечений.
Насадки на вудку поплавця
На гачок можна насаджувати всі можливі насадки як рослинні так і тваринного походження. Відразу зазначимо, що на рибалку краще брати із собою кілька видів насадок, оскільки смакові переваги риби часто змінюються.
Вважається, що навесні та восени риба більше віддає перевагу тваринним насадкам, а в літній час – рослинні. Можливо, частка правди в цьому є, але я вважаю, що завжди потрібно бороти з собою і черв’яка і опариша. Без них на рибу поплавця не ходжу взагалі.
В основному використовуються такі насадки:
- гнойовий черв’як;
- опариш ;
- мотиль;
- катишки хліба;
- густе тісто;
- манка (бовтанка);
- кукурудза;
- перловка ;
- макарони зірочки;
- горох;
- пеллетс ;
- пуфик .
Ми написали дуже докладну статтю про тісто для риболовлі , в якій є безліч простих рецептів та хитрощів.
Також дуже доступно про приготування манки для риби поплавця дивіться у відео.
Підгодовування для поплавця
Підгодовування для риби поплавця має добре розпадатися і утримуватися на дні, щоб забезпечити кормову пляму і не змитися течією, якщо вона присутня.
Є досить правдоподібна думка про те, що колір підгодовування впливає на клювання риби. Вважається, що риба краще і активніше годується з підгодовування такого кольору, яке максимально поєднується з кольором дна. Ідея в тому, що мирна риба намагається уникати контрастних плям на дні, щоб не бути помітною для хижака. У більшості випадків темне підгодовування виявляється більш уловистим на риболовлі, це в плані кількості риби.
Але є ще одна цікава фішка про колір підгодовування. Якщо дрібна риба боїться світлого підгодовування, то це можна використовувати, щоб ловити саме велику рибу, відсікаючи більшу частину дрібниці.
Спробуйте самостійно провести експеримент для себе. Візьміть два підгодовування – світле і темне, і подивіться на яке ловиться більше і більше.
Є ще одна повна порада з підгодовування, яка застосовується як для фідерної, так і для риби поплавця. Полягає він у тому, що на початковій стадії краще застосовувати дрібнофракційне підгодовування з ефектом, що пиле, що створює багато каламуті і запаху, який швидко і далеко поширюється по водойми.
А в середині риболовлі краще застосовувати важче підгодовування з великою фракцією, яка здатна надовго утримати рибу в точці лову, особливо це важливо саме для великої риби. Адже якщо лящ не знайде в точці нічого їстівного, крім пилу та запаху, він просто відпливе у пошуках їжі.
Корисною добавкою в прикормку поплавця є пастончино , яка являє собою великі частинки щільного різнокольорового сухаря. Такі частинки є поживними для риби, і здатні утримати великих особин, особливо лящів, великих карасів та велику плотву. Виглядає пастончино в такий спосіб.
Найпростішим і доступним рецептом поплавочного підгодовування є пшоняна каша з додаванням меленого макухи або меленого насіння. Важливо, щоб підгодовування було не липким, а розсипчастим. Детально про приготування дивіться у цьому відео.
Загальні принципи лову на поплавок
Перед рибою поплавця вибирається перспективне місце, яке щільно підгодовується в одну точку. Підгодовування варто закидати у воду невеликими порціями – кулями.
Для лову дрібної та середньої риби краще застосовувати темне підгодовування, а для великої – світле (контрастне).
Відстань від поплавка до гачка в оснастці виставляється в залежності від глибини водойми, і від передбачуваного місцезнаходження риби в товщі води.
Як і в інших способах лову, потрібно постійно експериментувати з насадками, ароматами, а також пробувати та експериментувати з відстанню наживки від дна.