Яку котушку вибрати для фідера

by polefishing
97 перегляди

Котушка є невід’ємною частиною фідерної снасті, і від правильного її вибору залежить комфорт і успіх лову. У цій статті ми розглянемо основні параметри безінерційних котушок, які найкраще підходять для фідерної риболовлі.

Основні параметри котушок:

  1. Фрикціон
  2. шпуля (розмір, форма, матеріал)
  3. розмір котушки
  4. вага котушки
  5. передавальне число
  6. кількість підшипників
  7. наявність байтранера.

Фрикціон котушки

Основною і найважливішою якістю фідерної котушки є точний і м’який фрикціон, особливо якщо під час лову на фідер ви використовуєте плетений шнур.

Фрикціон буває переднім і заднім. Передній фрикціон чутливіший, задній зручніший. Більшість фідерних і коропових котушок мають задній фрикціон.

Плетений шнур на котушці має як позитивні якості, так і негативні. До позитивних належить хороша міцність і помітність клювання.

Але з погляду виведення великої риби з плетінкою можуть виникнути проблеми, оскільки амортизації ривків риби може бути недостатньо.

Так ось саме фрикціон котушки разом із самим фідерним вудилищем і повинен справлятися з амортизацією ривків риби.

Розмір фідерних котушок

Найбільш ходовими розмірами фідерних котушок є 2500, 3000, 3500, 4000 і 4500. Великі котушки застосовуються на важкому фідері, найменші котушки ставлять на пікерні вудилища. Для дуже важкого фідера з тестом понад 200 грам можна застосовувати і коропові котушки розміром понад 6000.

Шпуля котушки

Наступним важливим аспектом фідерної котушки є розмір шпулі, адже більша шпуля забезпечує більш далекий закид і швидкість вимотування волосіні. Шпуля фідерної котушки має бути виготовлена з добре відполірованого металу, щоб волосінь або шнур легко сходили з неї. Найдешевші безінерційні котушки оснащують пластиковими шпулями, які в усьому програють металевим шпулям.

На шпулі котушки має бути розташований зручний і швидкий фіксатор фрикціону, який би швидко регулювався навіть під час виведення.

Оптимальним значенням розміру шпулі є числа 2500-4000, і вибір має ґрунтуватися на дистанціях лову, чим далі кидаєте оснащення, тим більшу шпулю на котушці варто застосовувати.

Форми шпулі

  1. звичайна шпуля;
  2. шпуля “Long Cast”;
  3. повітряний золотник;
  4. катушка абс.

Звичайні шпулі – призначені для середніх і товстих лісок. Закидання з такою шпулею не найдальше. Шпуля дуже глибока, що дає змогу намотувати багато товстої волосіні.

Long Cast – ця шпуля має конусоподібну витягнуту форму, що дає змогу намотувати на неї багато волосіні та здійснювати далекі закидання.

Air spool – Їхня відмінність від стандартних шпуль полягає в тому, що вони мають більший у діаметрі сердечник. Такі шпулі дають меншу лесоемкость, вони не вимагають попереднього намотування – бекінга. Вони забезпечують більш рівне укладання волосіні. На таких шпулях зазвичай застосовують тонку плетінку.

ABS – шпуля проти зісковзування (витків волосіні). Ця шпуля має бічний профіль у формі зворотного конуса, який створює натяг, для перешкоджання мимовільному зісковзуванню витків волосіні.

“Anti-Twist”

Цей напис на котушці свідчить про протизакручувальну систему, яка полягає в особливій формі ролика ліскоукладача, що зменшує закручування волосіні. У підсумку, на шпулю котушки лягає волосінь, закручена на 20-40% менше, і заплутування волосіні стає менш імовірним.

Редукція котушки (передавальне число)

Ще важливим є передавальне число фідерної котушки. Радимо придивитися до котушок з передавальним числом 1:5, оскільки це певна золота середина між швидкістю і потужністю.

У принципі вибір котушки має ґрунтуватися на передбачуваній водоймі та розмірі закиданих оснасток, оскільки багаторазове волочіння важких годівниць, часом до 150 грамів, створює велике навантаження на фідерну котушку, що зменшує її термін придатності. І в такому разі використання котушок із передавальним числом понад 1:7 є недоцільним, хоча швидкість вимотування і буде досить високою.

Не радимо використовувати і котушки з передавальним числом, меншим за 1:4, тому що якщо оснащення закинути метрів на 100-150, вимотувати доведеться дуже довго, що зменшить тем лову. Звичайно ж, чим менше співвідношення передавального числа, тим котушка потужніша, і навпаки, чим більше передавальне число, тим котушка швидша, але ґрунтуючись на даних саме про фідерну рибалку, можна з упевненістю сказати, що для фідера ідеальним передавальним числом є 1:5, хоча завжди можна зробити крок ліворуч або праворуч.

Вага фідерної котушки

У фідерній ловлі снасть більшу частину часу перебуває на підставці. З цього випливає, що рибалка тримає вудилище в руках невелику кількість часу, і не втомлюється. Тому, вага котушки у фідерній риболовлі особливого значення не має, виняток становить тільки пікерна ловля (дуже легкий фідер), коли вудилище потрібно дуже часто тримати в руках.

Що котушка важча, то більше в ній металевих деталей, а тому вона, найімовірніше, надійніша, ніж легші котушки. Оскільки у фідері маса котушки не надто важлива, варто вибирати важкі та надійні котушки. Для стандартного Medium і Heavy фідера підійдуть котушки розміром 3000-4000 з вагою близько 400 грам.

Кількість і якість підшипників

Безінерційна котушка є доволі складним механізмом, який складається з десятка різних деталей. Всі ці деталі труться, стискаються або крутяться, що з часом зменшує їхній ресурс.

Підшипники, які перебувають у складі безінерційних котушок, покликані для зменшення тертя окремих деталей, що надалі подовжить термін служби котушки і зробить її роботу приємнішою.

У магазинах рибальського інвентарю трапляються котушки, що мають різну кількість підшипників. У деяких моделях три підшипники, в інших сім, а є і котушки і з 12 підшипниками. Все це добре, але важлива не тільки кількість підшипників, а й їхня якість. Підшипники бувають як закритого так і відкритого типу, в них буває різна кількість кульок, вони складаються з різних сплавів. З усього цього випливає, що краще взяти хорошу котушку перевіреної фірми з 5-7 підшипниками, ніж китайську котушку з 12 підшипниками.

Що більше підшипників, то легше обертання “м’ясорубки” і то довше може вона радувати своєю роботою рибалку. Але також відіграє роль якість і тип підшипників.

У деяких моделях кількість підшипників сягає 15 шт. Якісними вважаються конструкції, в яких є 5-6 підшипників. Такі котушки цілком згодяться для лову фідера.

Огляд фідерної котушки Flagman

Байтранер

Цей елемент безінерційної котушки насамперед важливий саме для короп’ятників, але стане в пригоді і в фідерній ловлі. Суть байтранера полягає в тому, що одним рухом важеля ви одним рухом послаблюєте фрикціон, що буває дуже необхідно під час лову великої і швидкої риби, такої як короп, сазан амур. Якщо фрикціон сильно затягнутий, велика риба може просто потягти ваше вудилище.

Але якщо ж у вас увімкнений байтранер, то волосінь сходитиме як на звичайному фрикціоні. Але в чому тоді різниця між звичайним фрикціоном – запитаєте ви. Вся річ у тім, що байтранер працює миттєво, і часу на його ввімкнення/вимкнення потрібно набагато менше, ніж під час викручування фрикциона. Дужка байтраннера часто розташована в задній частині котушки.

Після встановлення вудилища на підставку вмикається байтранер, а перед підсічкою байтранер вимикається. Вимкнути байтранер можна або поворотом ручки котушки, або дужкою. Байтранер, так само як і фрикціон, можна налаштовувати (м’якше/жорсткіше). Байтранер не тільки збереже ваші фідерні снасті, він ще й є непоганим сигналізатором, бо видає гучний фрикційний звук при стравлюванні волосіні.

При клюванні велика риба почне змотувати волосінь доти, доки рибалка не вимкне байтраннер, після цього починає працювати фрикційне гальмо.

Будова безінерційних котушок

 

Найкращі фідерні котушки (рейтинг)

  1. Фідер Browning Black Magic Feeder 650 FD (50$)
  2. Daiwa Regal 4000 XIA (60$)
  3. Banax Helicon 500NF ($60)
  4. BANAX GT Extreme-3000 ($75)
  5. Kosadaka Defender A6 5000 ($75)
  6. Shimano Exage 4000 FC (110$)
  7. Shimano Exage 4000 RC ($115)
  8. Shimano Super Baitranner XTE A (110$)

Висновок

Основними перевагами хорошої фідерної котушки є: хороший м’який фрикціон, якісна шпуля середніх розмірів і передавальне число кратне 1:5. Вага котушки у фідерній риболовлі вже практично не важлива, адже на відміну від риболовлі на спінінг, закидати снасть доведеться набагато рідше, і втома від такого процесу буде мінімальною.

Про якість ліскоукладання теж не варто забувати, адже від рівності і щільності намотування волосіні на шпулю залежить дальність закидання і навіть плавність роботи самої котушки, нагадаємо про підшипники. Також варто придивитися до фідерних котушок з байтранером. Ось, в принципі, і все про вибір фідерних котушок.

You may also like